Компостування бокаші

images 33 - Компостування бокашіКомпостування – найбільш поширений спосіб утилізації органічних відходів з перетворенням їх у живильне добриво. Якісно приготований компост з ферментованих органічних відходів по-японськи звучить як «Бокас», і є найбільш популярним добривом в Японії. Тобто препарат «Емочки-бокаші» – це, по-суті, компост, приготовлений з використанням ефективних мікроорганізмів в оптимальних умовах.

Ефективність самого процесу компостування і поживність кінцевого продукту компостування – компосту, залежить від складу компостируемой органіки, обраного методу і умов компостування.

Найбільш поширений і простий метод – аеробне компостування, що припускає компостування органіки при активній участі кисню повітря.

Для цього органіка закладається в компостну купу рівномірно, без ущільнення, а в нижній частині купи влаштовують дренаж з гілок і палиць – для кращого доступу повітря і відведення зайвої вологи. Час від часу такий компост перевертають – насичують повітрям.

Щоб компост вийшов повноцінним і поживним, слід закладати в нього як углеродо-, так і азот-містять матеріали. До вуглерод матеріали відносяться деревні відходи (тирса, стружка, тріска), листя, солома, паперові відходи. До азотовмісним – гній і сеча тварин, стебла бобових рослин, овочі і фрукти. Рівномірний (оптимальне) вміст азоту і вуглецю спостерігається в свіжоскошеної траві, торфі, стеблах і листках городніх рослин.

Додавання ефективних мікроорганізмів при аеробному компостуванні дозволяє отримати більш поживний і якісний компост. Вносяться Емочки в два етапи. Перший етап – внесення при закладці компостної купи. Для цього компостируемой матеріали пошарово пересипаються бокашікамі (з розрахунку 2-3 кг бокаші на куб.м органіки), а також проливають водним розчином Емочек з розрахунку 1л на 1 куб.м. органіки. Воду додають, орієнтуючись по вологості вихідного матеріалу, намагаючись довести її до 50-60%.

Якщо компостуються в основному деревні відходи (тріска, стружка, тирса, гілки, листя), або компост містить жирні і маслянисті компоненти (відходи харчової промисловості, вміст жироуловителей і т.д.) – для якісного і швидкого компостування слід застосовувати препарати «Емочкі- бокаші для компостування» і «Емочки для видалення забруднень».

Переваги у аеробного компостування одне – висока швидкість приготування. Такий компост готовий до використання вже через місяць. Крім того, до переваг такого способу деякі відносять високу температуру, яка супроводжує швидке розкладання органіки, і знищує насіння бур’янів, яйця гельмінтів і частина патогенної мікрофлори.

Однак у аеробного компостування є і суттєві недоліки: випаровується і вимивається велика частина поживних речовин, (до 70% азоту і вуглецю, повністю втрачаються цукру і амінокислоти), під впливом високої температури гинуть не тільки патогенні, а й багато агрономически корисні бактерії.

Тому корифеї вітчизняного природного землеробства – Н.І.Курдюмов і Б.А.Бублік стверджують, що найкраще місце для компостування – прямо на грядках. </ Strong> Рослинні залишки розкладаються тонким шаром по поверхні грунту в якості мульчі, харчові кухонні відходи – прикопуються в ямках або канавках. При такому способі найбільша частина летких органічних сполук відразу засвоюється рослинами і грунтової живністю, формуючи динамічне родючість грунту.

Ми рекомендуємо там, де це можливо, застосовувати пряме компостування органіки на грядках. Для того, щоб компостируемой органіка максимально перейшла в легкоусвояемую для рослин форму, а збудники захворювань, які можуть міститися в відходах, були нейтралізовані, рекомендується додавати в компост Емочки. Найпростіше це зробити, перекладаючи компостируемой матеріали бокашікамі, або проливаючи їх пошарово рідкими емочка (витрата як при аеробному компостуванні).

У разі ж неможливості компостування на грядках, рекомендуємо компостувати органіку анаеробним способом (без доступу кисню) з використанням Емочек.

Анаеробне компостування має три основні переваги:

  1. Використання ефективних мікроорганізмів в процесі компостування виключає гниття і горіння компостної купи, направляючи процес компостування по шляху ферментації. При ферментації відсутні неприємні запахи і токсичні продукти метаболізму. В результаті виробляються вітаміни і біологічно активні речовини, зберігається азот та інші поживні речовини.
  2. При анаеробному компостировании найбільший розвиток отримують комплекси ефективних мікроорганізмів, що витісняють патогенів – збудників захворювань, а також анаеробні фотосинтезуючі бактерії, що відповідають надалі за родючість грунту, кількість врожаю і його якість.
  3. Економиться працю, адже анаеробний компост не потрібно аерувати і перевертати під час компостування.

При правильно організованому анаеробному компостировании під впливом підвищеної кислотності і ферментів пригнічується схожість бур’янів, гинуть яйця гельмінтів.

Важливою умовою успішного анаеробного компостування є обмеження доступу повітря. Тому компостування проводять в спеціальних компостерах-бункерах з пластмаси, бетону або інших матеріалів, які можуть забезпечити герметичність, в ямах в землі або ж на поверхні землі в буртах. Органіка закладається пошарово, рівномірно зволожується водним розчином ЕМ-препарату або пересипається бокашікамі, після чого помірно трамбується. Витрата рідкого препарату – 1л, бокаші – 2-3 кг на 1 куб.м органіки. Якщо компостируемой матеріали містять мало цукристих і азотистих сполук (тільки груба органіка), до розчину препаратів рекомендується додати 1л меляси (цукрового сиропу, старого варення). Воду додають у міру потреби, доводячи вологість компостируемой матеріалів до 35-40%. Після укладання компостируемой масу накривають воздухонепронецаемим матеріалом, наприклад – поліетиленової плівкою, краї якої по всьому периметру ретельно притискають. Оптимальна температура для компостування становить 20-30 ° С. При такій температурі анаеобний компост готується за 1,5-2 місяці.

Вносити готовий ЕМ-компост можна в будь-який час року. Оскільки ЕМ-компост має кислу реакцію (РН близько 4), його слід вносити або за 1-2 тижні до посадки рослин (рівномірно розсипавши по поверхні грунту з подальшою культивацією), або прікапивая в міжряддях на відстані 20-30 см від зростаючих рослин.

Найкращий результат дає щомісячне внесення 0,5-1 кг ЕМ-компосту на 1 кв.м. площі.

Якщо є така можливість – постарайтеся заміряти кислотність готового компосту. Якщо рН (кислотність) буде нижче шести, компост слід розкислювати. Найкраще для цього додати золу, крейда або доломітове борошно.

Також рекомендуємо почитати інформацію про окремі випадки компостування з використанням Емочек:

– ферментування харчових відходів в побутових ЕМ-компостерах

– створення теплих грядок

– виробництво ЕМ-біогумусу.

Про досвід застосування ЕМочек при компостуванні читайте в статтях </ strong>:

Рекомендовані товари